Bezpieczne płatności w sieci

Bezpieczne płatności przy użyciu telefonu komórkowego

mar 17 2019

Czy wiesz, że ponad 15 milionów Polaków używa telefonów komórkowych? Ta liczba z każdym rokiem będzie rosła, bo urządzenia mobilne stały się dla nas drugą ręką. Bardzo często nie wyobrażamy sobie bez nich życia i korzystamy z nich w najróżniejszych sytuacjach. Telefon już dawno przestał pełnić wyłącznie funkcję urządzenia komunikacyjnego. Smartfon coraz częściej jest dla nas odtwarzaczem muzyki, czytnikiem książek, albumem na zdjęcia. W ostatnim czasie pełni także funkcję portfela. Ogromne przemiany na rynku płatności elektronicznych doprowadziły do tego, że za pomocą smartfona zapłacimy dziś w sklepie stacjonarnym oraz internetowym. Powstało mnóstwo aplikacji, które umożliwiają i ułatwiają płatności mobilne. Ciągle jeszcze zastanawiamy się jednak, czy rzeczywiście są one bezpieczne? 

Jak płacić za pomocą telefonu?

Do dyspozycji klienta pozostają obecnie cztery podstawowe rozwiązania. Pierwszym jest nowoczesny system płatniczy BLIK, który stoi w opozycji to popularnej technologii zbliżeniowej. Tutaj potwierdzenie płatności następuje za pomocą jednorazowych kodów, które wyświetlają się na ekranie smartfona. Klient wpisuje kod do terminala płatniczego i w ten sposób przesyła potwierdzenie transakcji. Kolejna opcja umożliwia korzystanie ze współpracy banku z operatorem telekomunikacyjnym klienta. Mamy wówczas możliwość zapisania w telefonie danych karty płatniczej. Trzecim rozwiązaniem są aplikacje mobilne banku instalowane w smartfonie. W ten sposób możemy płacić zbliżeniowo. Czwarta metoda wykorzystuje podobną zasadę, z tym, że naklejkę zbliżeniową naklejamy na telefon i płacimy zbliżając urządzenie do czytnika. 

Jakie zagrożenia związane są z płatnościami mobilnymi?

Telefony bardziej, niż nasze komputery, narażone są na możliwość zainfekowania złośliwym oprogramowaniem. Wynika to z faktu, że telefon jest z reguły cały czas podłączony do Internetu. Sporym zagrożeniem są sieci otwarte np. na uczelni czy na dworcu. Pozwalają one podejrzeć, co w danym momencie robi użytkownik. Oczywiście, oszuści bardzo chętnie korzystają z takiej okazji. Dochodzi do kradzieży danych oraz włamań na konta bankowe. Dokonując płatności smartfonem należy, więc zawsze pamiętać, aby korzystać z sieci zabezpieczonej hasłem, najlepiej własnej, domowej. Cyberprzestępcy mają wówczas mniejsze pole do popisu. 
Kolejne zagrożenie wynika z faktu, że każdą transakcję autoryzujemy dokładnie tym samym narzędziem, za pomocą, którego dokonujemy transakcji. Dokonując płatności za pomocą naszego laptopa, jako potwierdzenie wpisujemy kod przesyłany na nasz telefon. W przypadku płatności mobilnych wszystko odbywa się przy użyciu jednego urządzenia. Jeśli więc przestępca przejmie nasz telefon może łatwiej ukraść pieniądze. Zaznaczmy, że może nas okraść wyłącznie w sytuacji, gdy aplikacja mobilna podpięta jest do naszego konta bankowego. 

Zasady bezpiecznego korzystania z płatności mobilnych

Ryzyko istnieje. Jednak możemy je w łatwy sposób zminimalizować. Wystarczy przestrzeganie kilku, podstawowych zasad. Przede wszystkim zadbajmy o regularną kontrolę zawartości naszego smartfona i nie instalujmy zbędnych aplikacji z niepewnych źródeł. Nie zgadzajmy się automatycznie na wszystkie podsuwane nam aktualizacje. Zabezpieczmy nasz telefon hasłem, nawet, jeśli każdorazowe jego wprowadzanie może wydawać nam się bardzo uciążliwe. Zabezpieczony hasłem samrtfon to często pierwsza, poważna bariera dla przestępców. 

 

 

 

Udostępnij