Płatności

3 najczęściej wybierane metody płatności przez Internet

wrz 5 2016

Kupowanie przez Internet zdobywa coraz większe rzesze zwolenników; jest tańsze, szybsze i wygodniejsze, niż tradycyjne zakupy dokonywane w sklepie stacjonarnym. Jak wygląda kwestia płatności w tego typu transakcjach?

Nabywaj ac usługi lub towary w sklepach lub transakcjach internetowych, mamy do wyboru szereg opcji, jedna nie wszystkie z nich są równie popularne. Jak pokazują badania, w kwestii dokonywania rozliczeń jesteśmy raczej tradycjonalistami. Zdecydowana większość ankietowanych płaci za zakupy klasycznym przelewem lub wybiera płatność gotówką przy odbiorze. Na trzecim miejscu plasuje się nieco bardziej nowoczesna metoda rozliczeń, jaką jest e-przelew - tą metod płatności wybiera ok. 20 proc. konsumentów.  Daleko w tyle pozostają natomiast karty kredytowe i debetowe oraz typowo internetowe metody, jak np. korzystanie z serwisu PayPal

Mając na uwadze fakt, że zdecydowana większość klientów sklepów internetowych czy aukcji to osoby stosunkowo młode, aktywne zawodowo i obyte z nowinkami techniki, można się zastanawiać, skąd wynika to konserwatywne podejście do kwestii płatności. Prawdopodobnie jest to spuścizna po niełatwych latach transformacji ustrojowych, które sprawiły, że z nieufnością podchodzimy do wszelkich nowinek w  dziedzinie finansów. Stare, sprawdzone, tradycyjne metody płatności, nawet jeśli wiążą się z dodatkowymi kosztami (jak np. płatność przy odbiorze), uważamy za bardziej godne zaufania i bezpieczniejsze.

Jakie zalety, oprócz poczucia bezpieczeństwa, posiadają najczęściej wybierane metody płatności?

Podstawową zaletą zwykłych (klasycznych) przelewów jest fakt, że środki płatnicze przepływają bezpośrednio od kupującego do sprzedawcy. Dzięki temu, żadna ze stron transakcji nie jest obciążana dodatkowymi opłatami lub prowizjami.

Klasyczny przelew, stosowany zazwyczaj jako przedpłata, stanowi ulubioną przez sprzedawców metodę rozliczeń. Dzięki tej formie płatności nie wysyłają oni towaru „w ciemno”, a niezależnie od tego, ile trwa doręczenie przesyłki, środki pieniężne spływają na ich konto najwyżej po kilku dniach.

Inaczej wygląda sprawa płatności za pobraniem. Najczęściej ta forma dokonywania płatności wiąże się z nieco wyższą opłatą, niż przy przelewie, ale należy podkreślić, że jest to forma płatności najlepiej chroniąca interesy strony kupującej. Przede wszystkim, sprzedawca nie otrzyma ani grosza, dopóki nie dostarczy zamówionego towaru, jest więc do pewnego stopnia zmotywowany, by dostawa nastąpiła jak najszybciej. Poza tym, płacąc gotówką przy odbiorze możemy jeszcze przy kurierze odkładnie obejrzeć odbierany towar i od razu zgłosić swoje zastrzeżenia bądź reklamacje.

Trzecia z ulubionych przez Polaków metod, czyli e-przelewy, stanowią wygodną alternatywę dla klasycznych przelewów. Różnica polega na tym, że wybierając ten sposób płatności zostajemy przekierowani bezpośrednio do serwisu internetowego naszego banku, gdzie czeka już wypełniony formularz przelewu. Wystarczy jedynie zatwierdzić przelew, bez ryzyka popełnienia pomyłki przy wpisywaniu danych. Nasze środki pieniężne są chronione w taki są, sposób, jak ma to miejsce przy klasycznym przelewie, zaś środki trafiają do sprzedawcy już po kilku minutach, zamiast po kilku dniach. 

Udostępnij