Płatności

Jak zapłacić za produkty z zagranicy?

wrz 3 2016

Globalizacja jest zjawiskiem nieuniknionym, choć należy przyznać, że nie zawsze jest czymś pozytywnym. Życie w tak zwanej globalnej wiosce pociąga za sobą szereg komplikacji, jak choćby konieczność konkurowania z firmami i podmiotami z innych stron świata, gdzie obowiązują zupełnie odmienne od naszych warunki pracy, przepisy oraz podatki. Zachwianie rynku finansowego w Chinach może odbić się na obrotach osiedlowego warzywniaka, zaś wiele decyzji, mających wpływ na dobrobyt całych społeczeństw, zapada na poziomie globalnych koncernów.

Mimo wszystko, globalizacja posiada też swoje zdecydowanie dobre strony – otwiera na świat i stawia przed nami możliwości, jakich nigdy nie mieli nasi rodzice. Mając dostęp do globalnej sieci, możemy sprzedawać i nabywać dobra prawie bez ograniczeń, a jako konsumenci stajemy na bardzo uprzywilejowanej pozycji. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej internautów decyduje się na nabywanie interesujących ich produktów za granicą. Jak jednak wygląda płatność w przypadku tego rodzaju transakcji? Czy zawsze jest to bezpieczne i jakie mamy tu możliwości?

Ze względu na obowiązujące przepisy i regulacje prawne, kupując za granicą mamy znacznie mniej opcji do wyboru, niż w przypadku rodzimych e-sklepów. W praktyce możemy wybierać jedynie wśród dwóch metod: są to płatność kartą kredytową albo rozliczenie za pomocą systemu płatności wirtualnych, przy czym najczęściej akceptowanym jest tu PayPal.

Płatność kartą kredytową

Jeżeli decydujemy się na płatność kartą kredytową, powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że pomimo iż za granicą obowiązują te same zasady, co  w Polsce, płatności zwykle obsługuje sam sklep internetowy.  Związku z tym, ryzyko, że nasze dane wpadną w niepowołane ręce, w znaczący sposób rośnie. W tej sytuacji znacznie lepsza opcją jest dokonywanie płatności za pomocą PayPala. Jest to system popularny właściwie na całym świecie, warto więc przekonać się do niego, tym bardziej, że dokonywanie rozliczeń za pomocą systemu jest stosunkowo proste. Wystarczy, że założymy konto w tej usłudze, które będziemy traktować, jak wirtualny portfel. Przed zakupem zasilamy nasze konto za pomoc a tradycyjnego przelewu, a następnie dokonujemy płatności. PayPal daje też możliwość powiązania wirtualnej portmonetki z naszą kartą płatniczą. Warto wiedzieć, że w tym przypadku, płacąc za pomocą PayPala nigdy nie podajemy w sklepie danych naszej karty, dzięki czemu nie ma ryzyka, iż nasze dane wyciekną.  Powiązanie konta na PayPal z kartą powoduje jedynie,  że  system wymaga od nas autoryzacji, zaś potencjalny sprzedający nie ma możliwości zajrzenia w nasze osobiste dane, ani nie zna numeru naszej karty płatniczej.

 

Jeżeli decydujemy się na płatność kartą kredytową, warto wiedzieć, że przy płatnościach zagranicznych niezmiernie istotna jest kwestia waluty, w jakiej dokonujemy rozliczeń. Kwota, jaką mamy zapłacić, najpierw przeliczana jest według kursu ustalanego przez operatora naszej karty płatniczej na walutę rozliczeniową, a następnie na złotówki według kursu bankowego. Ponieważ większość działających w Polsce banków przyjmuje euro, jako walutę rozliczeniową, płacąc poza Eurolandem musimy liczyć się z podwójnym przewalutowaniem. Co więcej, znaną praktyką jest, że  w przypadku transakcji dokonywanych w walucie innej, niż waluta rozliczeniowa karty, banki pobierają nawet kilkuprocentową prowizję. Wszystko to może sprawić, że z pozoru atrakcyjna cena, wskutek prowizji i przewalutowań, w drastyczny sposób wzrośnie.

Jeżeli natomiast płacimy za pomocą serwisu płatności online, przewalutowanie często następuje według kursu ustalonego przez system i zawierającego 4 proc. prowizji od kwoty transakcji. Przewalutowanie zawsze jest tu jednokrotne, więc w przypadku transakcji na większe kwoty, w walutach innych, niż euro, może się okazać znacznie bardziej korzystne.

Udostępnij